بلاگمقالات

فرزندتان با شغل شما احساس رقابت می‌کند؟

چند قدم تا برطرف کردن این احساس

شما یک حرفه‌ی رضایت بخش دارید و می‌خواهید یک والد مورد توجه و دوست داشتنی نیز باشید. رویکرد شما بستگی به سن فرزند شما دارد (مثلا ۲ ساله نسبت به سن ۱۲ سالگی کاملا متفاوت است)، اما برخی از دستورالعمل‌های عمومی برای انجام وجود دارد که روی اکثر سنین تاثیرگذار خواهد بود.

شادی خود را با فرزندتان به اشتراک بگذارید

اگر شما در مورد یک پروژه کاری یا کسب و کار هیجان دارید، هیجان خود را با فرزندتان به اشتراک بگذارید، آنچه را که می خواهید انجام دهید، به او نشان دهید و توضیح دهید که چرا شما بسیار هیجان‌زده هستید.

در صورت لزوم کودک خود را درگیر کنید

دعوت از فرزندتان برای کمک به تصمیم‌گیری‌های تجاری (حتی کوچک‌ترین آن‌ها)

انتقال از حالت خانواده به حالت کار

اگر در حال گذراندن وقت با فرزند خود هستید و برایتان پیامی می‌آید سریعا به اتاق دیگر برای پاسخ دادن به آن نروید. خصوصا اگر فرزند شما سن کمی دارد (بین صفر تا شش سال) زیرا در این سنین، برای کودک، اگر نتواند شما را ببیند، پس شما وجود ندارید.
وقت آن است که از حالت خانوادگی به حالت کار تغییر حالت دهید، آن را به آرامی انجام دهید و آنچه اتفاق می‌افتد توضیح دهید.

سوال بپرسید

اگر فرزندتان به شما بگوید: “آیا شما کار خود را بیش از من دوست دارید؟” یا “چرا برای کار بیشتر از من اهمیت قائل هستی؟” سعی نکنید “واکنش” نشان ندهید. (حتی اگر احساسی مانند یک چاقو در قلبتان بود.)
با خونسردی از فرزندتان بپرسید، “چرا چنین فکری می‌کنید؟”
فرزندتان را تشویق کنید که آزادانه صحبت کند سعی کنید به ریشه این حرف پی ببرید.

پیشنهاد می‌شود:  دو رفتار مدیران که تاثیر مستقیم بر اطرافیان دارد

آیا فرزند شما ناراحت شده است، چون قولی داده‌اید و بخاطر کار نتوانستید آن‌را انجام دهید؟ یا احساس بی توجهی به این خاطر که شما همیشه درباره موفقیت های مربوط به کار، با دوستان خود صحبت می‌کنید و هرگز درباره موفقیت فرزندتان در مدرسه صحبت نمی‌کنید؟ به حرف‌های او گوش دهید.

بالاتر از همه: مهربان و شاد باشید

اگر به فرزندتان به اندازه کافی عشق و توجه بورزید، او نیز عاشق شما خواهد بود. و زمانی که وقت کار کردن شما است، او خیلی کمتر احساس ناراحتی میکند.

توجه: این مقاله فقط به مقصود اطلاع‌رسانی است و مسلما جایگزین مشاوره، تشخیص، یا درمان حرفه ای نیست. ممکن است شرایط هر خانواده و فرزند در استفاده‌ی هرکدام از کارهای بالا، متفاوت باشد که در این حالت، فقط یک مشاور می‌تواند به خانواده کمک کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن