بلاگمقالات

چگونه با کودکی که به مقررات و پیامدهای سرپیچی از آن توجه نمی‌کند رفتار کنیم؟

من سعی کردم قوانینی برای فرزندم تنظیم کنم و به او توضیح دادم که عواقبی در قبال سوء رفتار وجود خواهد داشت. من تمام این کارها را انجام داده‎‌ام. اما هنوز اثر نداشت! فرزند من همچنان بی ادبی می‌کند، دروغ می‌گوید و از این دست کارها. به نظر می‌رسد هیچ چیز تاثیرگذار نیست.

آشنا به‌نظر می‌رسد؟

بسیاری از والدین، خود را در سناریو  “هیچ چیز تاثیرگذار نیست” می‌بینند. بعضی از والدین متوجه شده‌اند که چهار سوال زیر را از خود بپرسند:

۱- آیا تنبیه‌ها را به‌طور منظم یا فقط گاهی اعمال کنم؟

پاسخ ممکن است “نه” یا “بله، اما …” یا “خب، تقریبا…” باشد. ثبات برای موثر قرار گرفتن عواقب ضروری است.

اگر والدین فقط گاهی اوقات برای نقض یک قانون، تنبیه اعمال کنند، فرزندشان ممکن است به سرعت فکر کنند که والدینشان غیر قابل اعتماد هستند. کودک ممکن است سعی کند از این اطلاعات به نفع خود استفاده کند. (به عنوان مثال، یک کودک ممکن است تصمیم بگیرد که به همکاری نپردازد، او با خود فکر می‌کند: «من شانسم را امتحان می‌کنم و کارهایم را انجام نمی‌دهم … شاید این‌بار هم تنبیه نشوم.» )

۲- آیا همه مثل هم هستند؟

گاهی اوقات سایر مراقبین (معلمین، پدربزرگ و مادربزرگ و …) نمی‌دانند که حالا که والدین کودک در اطرافشان نیست باید کودک عواقب کار اشتباه خود را ببیند یا خیر؟ و این ممکن است مشکل بزرگی باشد. والدین نقش اصلی الگو برای فرزندان خود هستند، اما افراد دیگر مانند پدربزرگ، مادربزرگ و… نیز تاثیر گذار هستند.

۳- آیا رفتار فرزندم را با یک نمودار دنبال کنم؟

ایجاد یک نمودار مسئولیت روزانه، همراه با شرح عواقب ناشی از عدم رعایت. یک راه فوق العاده برای تنظیم قوانین، کارها و رفتارهای مورد نیاز برای یک کودک است.  نمودارها می‌توانند معجزه آسا عمل کنند و به بحث در مورد عدالت پایان دهند. زیرا همه چیز بصورت کتبی نوشته شده و طبق آن می‌توان تصمیم‌گیری کرد.

پیشنهاد می‌شود:  7 راه برای کنترل استرس روزانه

اگر کودکی کاری انجام دهد (یا قانونی را رعایت کند)، یک علامت یا ستاره طلایی می‌گیرند. رعایت نکردن مساوی بدون ستاره بودن، پس از آن پدر و مادر فرصت دارند از فرزند خود بپرسند «کاری که انجام دادی (یا انجام ندادی) چه عواقبی دارد؟»

با استفاده از یک سیستم نمودار می‌توانید به ایجاد اعتماد به نفس و استقلال در فرزند خود کمک کنید. همچنین می‌توان در او احساس “من می‌توانم همه چیز را تکمیل کنم، من عالی هستم، من می،توانم این کار را انجام دهم!” را ایجاد کنید

۴- از چه نوع پیامدهایی استفاده کنم؟ آیا آنها به اندازه کافی قوی هستند؟

بیشتر، پیامدهایی موثر هستند که عوامل مورد علاقه فرزندتان را بصورت موقت حذف می‌کند برای مثال تماشای تلویزیون، بازی های ویدیویی و…

اگر پیامدها به اندازه کافی قوی نباشند، ممکن است کودک دلیلی برای رعایت قوانین مربوطه نداشته‌باشد و به‌راحتی از آن سرپیچی کند.

جمع بندی

اگر پدر و مادر به کودکان آموزش ندهند که پیامدهای منفی برای اعمال خاص وجود دارد، چه کسی اینکار را انجام دهد؟

قبل از اینکه والدین از فرزند خود ناامید شوند و بگویند که تنبیه‌ها تاثیرگذار نخواهد بود، باید چهار راه بالا را پیش بگیرند. ممکن است فرزندشان که قبل از این به قوانین اهمیتی نمی‌داد، پس از آن کاملا متفاوت عمل کند.

زمانی که آن‌ها رشد می‌کنند، از والدین خود بخاطر عشق و علاقه و درس‌های زندگی که به او داده‌اند سپاس‌گزار خواهد بود.

توجه: این مقاله فقط به مقصود اطلاع‌رسانی است و مسلما جایگزین مشاوره، تشخیص، یا درمان حرفه ای نیست. ممکن است شرایط هر خانواده و فرزند در استفاده‌ی هرکدام از کارهای بالا، متفاوت باشد که در این حالت، فقط یک مشاور می‌تواند به خانواده کمک کند.

پیشنهاد می‌شود:  فرزندتان با شغل شما احساس رقابت می‌کند؟
منبع
Psychology TodaySuzanne Gelb (روانشناس)

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن