معرفی کتاب راز سایه

The Secret of the Shadow

راز سایه

نام کتاب: راز سایه

نام نویسنده: دبی فورد

یک بار داستانی در مورد زنی خواندم که در دریاچه‌ای شنا می‌کرد در حالی که سنگی در دست داشت. وقتی به وسط دریاچه رسید، وزن سنگ رفته رفته او را  زیر آّب کشید. مردمی که از ساحل نظاره‌گر او بودند فریاد زدند: آن سنگ را رها کن. اما آن زن همچنان سنگ را در دست داشت و رفته رفته غرق می‌شد. مردم با صدای بلند‌تر فریاد زدند آن سنگ را رها کن. اما باز هم آن زن با در دست داشتن سنگ می‌کوشید شنا کند و خود را نجات دهد. مردم دوباره از او خواستند که سنگ را رها کند. زن که از نظر‌ها پنهان شده بود، برای آخرین بار صدایش به گوش رسید که گفت: نمی‌توانم. این سنگ مال من است.

داستان این زن و سنگ عزیزش، حکایت زندگی بسیاری از ماست. هر کدام از ما یک سناریوی غم‌انگیز برای خودمان نوشته‌ایم که دائم آن را با خود تکرار می‌کنیم و نقشمان را در این سناریو به خود یادآوری می‌کنیم. هر کدام از ما نقش‌های متفاوتی را بازی می‌کنیم. اسم سناریوی بسیاری از افراد «منِ بیچاره» است،  شاید همین حالا که در حال خواندن این متن هستید، یک نام برای سناریوی خود به ذهنتان رسیده باشد.

این سناریو همان چیزی است که دبی فورد در راز سایه از آن به عنوان داستان زندگی یاد می‌کند. سنگی هم که در روایت بالا از آن یاد شد، استعاره‌ی بسیار دقیق از همین داستان زندگی است. تمام افراد در طول زندگی خود متحمل رنج‌ها، شکست‌ها و بحران‌های مختلفی شده‌اند. از طرفی هر کس هم با توجه به شناخت و تجریه‌ی منحصر به فرد خود، برداشت‌های متفاوتی از این رنج‌ها و ناکامی‌ها می‌کند که نتیجتا منجر به تشکیل یک خودپنداره در افراد می‌شود.

پیشنهاد می‌شود:  معرفی کتاب ماوراء اصل لذت

سنگ بنای این خودپنداره در دوران کودکی و در ارتباط با خانواده و محیط شکل می‌گیرد. کودکی که اعتماد به نفس و عزت نفس لازم را از جانب خانواده به دست نیاورده باشد، در بزرگسالی هم خود را فردی حقیر و بی‌ارزش می‌شمارد. بنابراین سناریوی خود را بر اساس همین بی‌ارزش بودن می‌نویسد و به طور ناخودآگاه از هر کاری که باعث شود باارزش تلقی شود، خودداری می‌کند؛ چرا که بر خلاف خودپنداره‌اش است.

به عقیده‌ی دبی فورد همه‌ی افراد به طور پیش‌فرض از داستان زندگی خود پیروی می‌کنند و طبق همان الگو که از کودکی برای خود ساخته‌اند، زندگی می‌کنند. اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. مسئله‌ی اصلی این است که هر کس اگر اراده کند، می‌تواند از داستان زندگی خود خارج شود. احتمالا در عمل انجام این کار سخت و طاقت‌فرسا باشد، اما ممکن است. دقیقا مثل خود دبی فورد.

دبی فورد شخصی بود که بخش زیادی از وقت خود در شبانه روز را با می گساری و مصرف مواد مخدر می‌گذراند و از هستی و خدا گرفته تا پدر و مادر و دیگران را مسئول بدبختی‌های خود می‌دانست. اما او جسارت جدا شدن از داستان خود را داشت و در راز سایه هم به دنبال بخشیدن همین جسارت به مخاطب خود است.

راز سایه شامل ده بخش است که در هر کدام به موضوع مجزایی در مورد داستان زندگی پرداخته شده است. در فرایند مطالعه‌ی این کتاب شما می‌توانید درد‌ها و رنج‌های گذشته خود را به یاد بیاورید و آن‌ها را بپذیرید. همچنین می‌توانید کسانی را که مقصر مشکلات خود می‌دانید ببخشید. در ادامه موفق به کشف داستان خود و نیز عمیق شدن در آن می‌شوید. سپس با مقداری عزم راسخ موفق خواهید شد از داستان خود خارج شده و سناریویی نو برای زندگی خود بنویسید. در پایان هر بخش تکالیف و تکنیک‌های متعددی وجود دارد که به مخاطب برای جدا شدن از داستان خود و شروع زندگی جدید کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌شود:  معرفی کتاب چرا آدم های خوب کارهای بد می کنند ؟

این کتاب به افرادی که به دنبال بوجود آوردن تغییر و تحول در زندگی خود هستند، کاملا توصیه می‌شود. از مزیت‌های دیگر راز سایه می‌توان به کوتاه بودن آن، قلم ساده نویسنده و عدم استفاده زیاد از اصطلاحات تخصصی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن