شش راه برای تغییر رفتار کودک از خجالتی بودن به اعتماد به نفس داشتن

هنگامی که یک کودک احساس خجالت می‌کند، برای او مانند تنها بودن در یک مکان است.. به‌عنوان یک پدر و مادر، کار شما این است که بتوانید به او کمک کنید تا اعتماد به نفس بیشتری کسب کند.

در اینجا ۶ راه ساده برای شروع وجود دارد:

۱- اجازه دهید فرزند شما جملات خود را به پایان برساند.

بسیاری از والدین در حالی که فرزندشان در حال صحبت کردن است، وسط حرف او می‌پرند و ایده‌ها و حرف‌های بهتری را به صحبت‌های او اضافه می‌کنند به این امید که فرزند آن صحبت‌ها را بیاموزد و از آن پس به‌کار ببرد.

این به اعتماد به نفس کودک شما کمک نمی کند و به فرزندان تفکر «شاید حرف‌های من جالب نیست» را القا می‌کند. پس از اینکه فرزند شما حرف‌های خود را به پایان رساند، ایده های خود را با او به اشتراک بگذارید.

۲- قطع نکنید

زمانی که فرزند شما در حال صحبت کردن است، اگر حرف‌های او را قطع کنید و ایده‌ها و سخنان خود را بجای او بگویید، فرزند شما فکر می‌کند شاید ایده‌ها و حرف‌های مادرم/پدرم از من مهم‌تر است.

۳- انتقاد نکنید

بصورت تضمینی می‌گوییم که اگر فرزند شما فکر کند تمام حرف‌هایش مورد انتقاد قرار می‌گیرد، کم کم از صحبت کردن و ارائه نظرات خودداری می‌کند. با خود فکر می‌کند “چرا وقتی نظراتم بدون توجه رد می‌شوند، چیزی بگویم؟”

اگر این کار را انجام دادید، تعجب نکنید که چرا وقتی از فرزند خود سوالی پرسیدید، جواب “من نمی دانم” باشد.

۴- گوش کن

این طبیعی است که کودکان بخواهند به اشتراک بگذارند، مخصوصا با افرادی که به آنها اعتماد دارند.

پیشنهاد می‌شود:  نوجوانان نیز معتقدند زمان زیادی را صرف موبایل خود می کنند

اگر فرزند شما احساس می کند که با شما به اشتراک گذاشته می شود “امن” است (یعنی آنها انتقاد نمی شوند و یا قطع نخواهند شد، و آنها می توانند وقت خود را برای اتمام حکم خودشان)، تماشای آنها را باز کنند. تماشای شخصیت خود را شروع به شکوفه.

۵- تحسین

زمانی که فرزند شما حرفی که قابل تحسین است را می‌گوید، او را تحسین کنید. شاید در بزرگسالان بعضی حرف‌ها عادی به‌نظر برسد، اما برای کودکان لازم است که این نوع حرف‌هایشان هم مورد تحسین و ستایش قرار گیرد. همه‌ی ما عاشق تعریف و تمجید شنیدن هستیم و زمانی که یکی از ما تعریف می‌کند آن‌قدر حس خوبی دارد که دوست داریم بازهم تعریف از خودمان بشنویم. تمام این‌ها به این معنی است که ما برای کارهایی که در نهایت مورد تمجید قرار می‌گیریم انگیزی بیشتری داریم.

۶- خود آزمایی

شما در مقیاس خجالت کجا هستید؟ (۱۰ = اعتماد به نفس؛ ۰ = فوق العاده خجالتی؟) آیا شما نقش یک فرد خجالتی را برای فرزندتان ایفا می‌کنید؟ اگر بله، در نظر بگیرید که مراحل را انجام دهید تا آن را اصلاح کنید. به خاطر خودتان و برای فرزندتان.

اگر احساس خوبی داشته‌باشید، می‌توانید با کمک به خودتان شروع کنید. اگر می خواهید همه چیز را سریع‌تر کنیدبا یک مشاور (برای خودتان و حتی برای فرزندتان) مشورت کنید.

این راهنمایی‌ها می‌تواند به شما کمک کند که هدیه ای را برای تغییر دادن فرزندتان از خجالتی بودن به اعتماد به نفس داشتن، برای کودک خود بفرستید. البته بسیاری از سناریوها و دلایل دیگر برای اینکه چرا یک کودک ممکن است خجالتی باشد وجود دارد. اما این یک شروع است.

پیشنهاد می‌شود:  هوش مصنوعی می‌تواند شخصیت شما را از چشمانتان تشخیص دهد

هدف؟ که فرزند شما از یک دوران کودکی شاد و سالم لذت ببرد و شما به عنوان یک بزرگسال. او را برای یک زندگی شاد و با اعتماد به نفس آماده کنید.

توجه: این مقاله فقط به مقصود اطلاع‌رسانی است و مسلما جایگزین مشاوره، تشخیص، یا درمان حرفه ای نیست. ممکن است شرایط هر خانواده و فرزند در استفاده‌ی هرکدام از روش‎‌های بالا، متفاوت باشد که در این حالت، فقط یک مشاور می‌تواند به خانواده کمک کند.

منبع
Psychology TodaySuzanne Gelb (روانشناس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن