بلاگمقالات

۵ سندرومی که براساس کاراکترهای ادبی نام‌گذاری شده‌اند

5 سندرومی که براساس کاراکترهای ادبی نام‌گذاری شده‌اندشخصیت‌های ادبی مورد علاقه‌ی ما آنچنان هم عالی نیستند. این شخصیت‌ها به نوعی انعکاسی از شخصیت هرکدام از ما با تمام نقاط ضعف و قوتمان هستند.

در قرن گذشته، شناخت بیماری‌های ذهنی پیشرفت قابل توجهی داشته است. در گذشته تصور می‌شد این شرایط مهم نیستند یا همه را در یک دسته‌بندی قرار می‌دادیم اما در حال حاضر سرمایه‌گذاری بیشتری برای تحقیقات بر روی این بیماری‌ها انجام شده و بسیاری از آن‌ها را بهتر از قبل می‌شناسیم.

سندرم‌هایی که بر اساس شخصیت‌های ادبی نامگذاری شده‌اند

سندرم دوریان گری

شخصیت اصلی کتاب Picture of Dorian Gray نوشته‌ی اسکار وایلد از شرایطی رنج می‌برد که کمال گرائی او به وسواس تبدیل می‌شود. این وضعیت، دزفوفوبیا نامیده می شود. این سندروم با ادراک بدن غیرواقعی همراه است. یک فرد مبتلا به سندرم دوریان گری (DGS) معتقد است که نقایص او نسبت به دیگران بسیار قابل توجه‌تر است.

علاوه بر این، افرادی که دارای DGS هستند؛ افزایش سن و بزرگ شدنشان باعث ایجاد استرس و انکار در آن‌ها می‌شود. افرادی که از این سندرم رنج می‌برند، تمایل به اعمال جراحی پلاستیک دارند.

سندرم زیبای خفته

سندرم دیگری که از نام یکی از شخصیت‌های داستانی برداشته شده، سندرم کلاین لینوین است که همچنین با نام سندرم زیبای خفته شناخته می‌شود. این حالت نادر است و عموما برای مدت کوتاهی طول می‌کشد. علامت اصلی این سندرم Hypersomnia است (خوابیدن حداقل ۱۸ ساعت مداوم)، گرچه برخی علائم رفتاری دیگر نیز وجود دارد. معمولا پزشکان با تحریک سیستم عصبی مرکزی، این سندروم را درمان می کنند.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب (AiWS)

Dysmetropsia معمولا در کودکان رایج است و در دوران نوجوانی ناپدید می‌شود. لوئیس کارول، نویسنده ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب ، از این شرایط رنج می برد. افراد مبتلا به dysmetropsia درک متفاوتی از اندازه و فاصله اشیاء دارند. آن‌ها اشیا را از آنچه که هست کوچکتر یا دورتر می‌بینند. معمولا این تنها نشانه نیست زیرا افرادی که مبتلا به سندرم آلیس در سرزمین عجایب هستند (AiWS) ممکن است صرع یا اسکیزوفرنی نیز داشته باشند.

پیشنهاد می‌شود:  روان درمانی از صندلی درمان به مت یوگا می‌رود

سندرم اسپرگر (شرلوک هولمز)

یکی از مشهورترین شخصیت های ادبی تمام زمان ها، شرلوک هلمز، از آسپرگر شدید رنج می برد. این سندرم خود را در حالت خاصی از حس دانش آشکار می‌کند. بیمار فقط نوع اطلاعاتی را که برای حرفه خود مفید است ارزیابی می‌کند. بیشتر آن‌ها اغلب نسبت به این اطلاعات وسواس دارند. برای فردی که از Asperger رنج می‌برد سخت است که اطلاعاتی که در زندگیش تاثیر ندارد را نگهداری کند. (مثلا چه سالی است یا زمین دور خورشید چرخیده باشد)

اختلال ذخیر کردن (پری دریایی کوچولو)

این شرایط در داستان اصلی پری دریایی نیست اما در نسخه دیزنی، آریل عادت به احتکار کردن دارد. او تمایل زیادی به خرید دارد. اگر چه این سندرم مربوط به سندرم دیوژن است، اما آن‌ها یکسان نیستند. این یک اختلال وسواسی-اجباری است که ادراک فرد را از چیزهایی که دارند تحریف می‌کند.

منبع
Exploring Your Mind

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن