۵ باور اشتباه در مورد مشاوره و روان‌درمانی

5 باور اشتباه در مورد مشاوره و روان‌درمانیروان درمانی دنیایی است که تاکنون کامل نشده است و  بسیاری از باورهای غلط نیز در مورد مشاوره و روان‌درمانی وجود دارد که مردم به طور جدی به آن باور دارند. در اینجا به ۵ باور غلط در مورد مشاوره و روان‌درمانی می‌پردازیم.

غلبه بر مشکلات منجر به شجاعت، احترام به خود و شناختن خود می شود.  آلفرد ادلر

۱- وقتی نیاز به هم‌صحبت داشتید؛ به مشاور مراجعه کنید.

گاهی اوقات شما چیزهایی مانند «خدا بهترین روانشناس است» یا «من نیاز به روانشناس ندارم زیرا دوستان برای همین مواقع هستند.» را می‌شنوید. این نوع عبارات یکی از بزرگترین اشتباهات در مورد روان‌درمانی است: این که مراجعه به مشاور همانند داشتن یک مکالمه معمولی است.

درست است که کلمات تقریبا ابزار اصلی تمام مشاوران است؛ اما، پزشکان با بیماران خود گفتگو می کنند تا به آن‌ها کمک کنند؛ نه اینکه یک صحبت معمولی داشته‌باشند.

۲٫ فقط باید در زمان بحران به درمان بروید.

بله، اکثر مردم وقتی در بحران هستند به مشاور مراجعه می‌کنند. در اغلب موارد، دلیل رفتن آن‌ها به مشاوره، از دست دادن است (مانند جدایی یا مرگ یکی از عزیزان). در مواردی مانند این، افراد متوجه می‌شوند که ممکن است نیاز به کمک حرفه ای داشته باشند.

بدیهی است، روان درمانی می‌تواند به درمان انواع موقعیت‌ها کمک کند و به عنوان یک راهنما برای بیمار باشد. با این حال، لزوما نباید در وضعیت بحران روحی به مشاور مراجعه کرد. شما می‌توانید برای مقابله با انواع موقعیت‌ها به مشاور مراجعه کنید.

۳- فقط درمانگران معروف؛ خوب هستند.

این یکی از بزرگترین دروغ ها در مورد روان‌درمانی است. بسیاری از مردم بر این باورند که فقط کارشناسان بسیار واجد شرایط در انجام کارهای‌شان خوب هستند. اما این همیشه درست نیست.

پیشنهاد می‌شود:  تاثیر یوگا بر اضطراب

برای این که روان‌درمانی نتیجه داشته باشد؛ مراجع باید بسیار متعهد باشد؛ البته نمی‌گوییم که تجربه‌ی مشاور مهم نیست، اما همه چیز نیست.

این مراجع است که می‌داند مشکل چیست، مسیر چیست، چه مشکلاتی مهم است و چه تجربه‌ای عمیقا دفن شده است.
 کارل راجرز

۴- روان درمانی همان کاری را می‌کند که یک دوست خوب می‌تواند انجام دهد.

دوستان خوب اگر ببینند احساس خوبی نداریم همیشه علاقه‌مند و مایل به کمک به ما هستند. داشتن دوستانی که مایل به گوش دادن به شما هستند و نظرات خود در مورد مشکلات شما بیان می‌کنند، یک چیز ارزشمند است. دوستان به شما کمک می‌کنند، زیرا آن‌ها خوبی شما را می‌خواهند. تفاوت زیادی بین احساس صمیمیت و همراهی که دوستان می‌توانند به شما بدهند و توانایی شخصی که می تواند برای تشخیص و کمک به حل مشکلات عاطفی و روانی شما باشد وجود دارد. تنها یک درمانگر آموزش دیده می‌تواند دومی را انجام دهد.

۵- خودتان را برای پاسخگویی آماده کنید.

این مقاله بدون این کلیشه ناقص خواهد‌بود. بسیاری از مردم بر این باورند که درمان یک فرآیند بسیار جدی است که در آن فرد مورد تحلیل و سوال قرار می‌گیرد. بیشتر از این نمی‌توان از حقیقت دور بود! بیمار ستاره‌ی جلسه درمان است. روان‌درمانی بر مراجع و نیازهای آن متمرکز است. در واقع، بسیاری از مردم نمی‌دانند؛ هنگامی که شما واقعا متعهد باشید و بخواهید پیشرفت کنید این روند چقدر می‌تواند جالب و سرگرم کننده باشد و چیزی باشد که شما هر هفته انتظار آن را بکشید.

همه باید بدانند که روان‌درمانی به عنوان یک جایگزین مناسب برای زمانی است که به کمک نیاز دارند یا احساس می‌کنند که زندگی به همان شیوه‌ای که می خواهند پیش نمی‌رود. همچنین مهم است که بدانیم هیچ کس نباید از رفتن به درمان خجالت بکشد هیچ چیز اشتباهی در تمایل به احساس بهتر شدن نیست بنابراین اجازه ندهید این کلیشه ها شما را از رفتن به این سفر شگفت انگیز متوقف کند.

پیشنهاد می‌شود:  7 راه برای کنترل استرس روزانه
منبع
Exploring Your Mind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن