تاثیرات خواب بیش از حد بر سلامتی انسان

اکثر مردم فکر می‌کنند فقط کم خوابی است که برای ما مشکل بوجود می‌آورد؛ اما خواب بیش از حد نیز به همان اندازه برای بدن مشکل‌ساز است و در طولانی مدت منجر به خطراتی جبران ناپذیر خواهد شد. در ادامه با روان‌نگاه همراه باشید تا ۵ مورد از بزرگترین خطراتی که شما را در صورت زیاد خوابیدن تهدید می‌کند؛ توضیح دهیم.تعادل برای انسان بسیار مهم است، بنابراین؛ عدم تعادل می‌تواند منجر به بسیاری از مسائل مربوط به سلامت جسمی و روحی شود. به همین دلیل است که خواب بیش از حد می‌تواند به همان اندازه اثرات منفی در سلامتی داشته باشد،؛ که کم‌خوابی دارد.

بدیهی است که همه ما به خواب نیاز داریم؛ اما هرگز نباید استراحت و خواب ما بیش از حد شود. دکتر سوزان ریدلاین، استاد دانشگاه هاروارد، مطالعات زیادی در این زمینه داشته‌است. اساس اولیه‌ی این مطالعات بر اساس تحقیقات دیگر دکترها و دانشمندان در حوزه خواب است. مثلا در تمام مطالعات همه به توافق رسیده‌اند که افرادی که بیش از ۱۰ ساعت بخوابند؛ نسبت به افرادی که ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند بیشتر دچار مشکلات سلامتی خواهند شد.

اثرات خواب بیش از حد در سلامتی

از لحظه‌ای که متولد می‌شویم؛ بدن ما برای تنظیم تعادل خود نیاز به خواب دارد. در نوزادی ما به ۲۰ ساعت خواب نیاز داریم، در نوجوانی تا ۹ ساعت و بزرگسالی بین ۶ تا ۸ ساعت برای بدن کافیست. از طرف تمام متخصصان این حوزه اکیدا توصیه شده که این مقدار را کمتر و بیشتر؛ نکنیم. بدن ما تلاش می‌کند ما مقداری کافی از خواب را در روز داشته‌باشیم، اما نمی‌خواهد که ما اینکار را اضافه‌تر از حد معمول انجام دهیم. چرا؟ زیرا استراحت اصلی ما در فاز خواب عمیق است. 

پیشنهاد می‌شود:  دیابت دوره بارداری با خطر ابتلا به اوتیسم کودکان مرتبط است

مشکل خواب بیش از ۹ ساعت این است که شما خواب عمیق را تجربه نمی‌کنید و در واقع خواب کم کیفیتی خواهید داشت. کارشناسان در مورد رعایت تعادل در خواب هشدارهای بسیار جدی می‌دهند و شما باید این هشدارها را بسیار جدی بگیرید زیرا تاثیرات منفی بسیاری در عدم تعادل خواب وجود دارد.

افزایش خطر بیماری‌های قلبی

یکی از اثرات بالقوه‌ی خواب بیش از حد در سلامتی؛ افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است. به گفتی سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیماری قلبی یکی از بزرگترین علل مرگ در سراسر جهان است. اما خواب بیش از حد علاوه بر خطر ابتلا به حملات قلبی، اختلالات عصبی و مسائل متابولیک را افزایش می‌دهد. براساس آمار زنان بیشتر از مردان می‌خوابند. این به معنی خطر بیشتر ابتلا به مشکلات قلبی برای خانم‌هاست.

تغییرات متابولیک

کمی قبل اشاره کردیم که خواب بیش از حد علاوه بر اثرات جانبی بر قلب؛ بر متابولیسم نیز تاثیر دارد. دلیل پیش آمدن این مشکل؛ رابطه‌ی خواب بیشتر و فعالیت کمتر است. هرچه بیشتر بخوابید؛ فعالیت کمتری خواهید داشت. طبق مطالعات بین‌المللی افرادی که بیش از حد می‌خوابند؛ خطر ابتلا به چاقی بیشتری دارند. البته این یک امر طبیعی است و دلیل آن نیز باز هم همان رابطه‌ی خواب زیاد و فعالیت کم است.

دیابت

یکی از بدترین اثرات خواب زیاد بر سلامتی؛ دیابت است. هنگامی که بیش از حد می‌خوابید، سطح قند خون شما بالا می‌رود. وقتی این اتفاق می‌افتد خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بسیار افزایش می‌یابد. دیابت نوع ۲ نوعی اختلال در سوخت و ساز بدن است که با بالا بودن گلوکز خون در شرایط مقاومت در مقابل انسولین و کمبود نسبی انسولین شناسایی می‌شود.

پیشنهاد می‌شود:  افسانه ی مادر کامل! مادر کافی باشیم یا مادر کامل؟!

کند ذهنی

اگر بطور مداوم در خواب باشید؛ مغز شما سریعتر پیر خواهد شد. این روند مغز را کند می‌کند و دلیل آن‌هم نداشتن میزان کافی از “خواب عمیق” است. اگر در طول شب زیاد از خواب بیدار شوید در نتیجه خواب باکیفیتی نخواهید داشت و بدن شما به خوبی بهبود پیدا نمی‌کند.

مرگ زودرس

سرانجام خواب بیش از حد می‌تواند به مرگ زودرس منجر شود. خواب بیش از حد باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری دیابت و قلب در شما شود که هردو از مهم‌ترین علل مرگ زودرس هستند.

در نتیجه، خواب زیاد به همان اندازه بد است که خواب کم برای بدن مضر است. خواب یک چرخه‌ی بیولوژیکی دارد که باید به آن پایبند باشید و آن را به تعادل برسانید.

منبع
Exploring Your Mind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن