بلاگمقالات

چرا ما دوست داریم بترسیم؟

چرا ما دوست داریم بترسیم؟شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که دوست دارید بترسید! مثلا دوست دارید وقتی در خانه همراه دوستتان تنها هستید؛ شب طوفانی را با دیدن یک فیلم ترسناک بگذرانید. اما آیا ما دوست داریم خودمان را اذیت کنیم؟ یا از ترسیدن لذت می‌بریم؟ دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه؛ در روان نگاه به بررسی آن می‌پردازیم.

فکرش را بکنید. ضربان قلب شدید، نفس‌های سریع، عرق سرد، دلشوره و اضطراب و… 

این شرایط به‌نظر تجربه‌ی خوبی نمی‌آید، اما چرا خودمان این بلا را سر خود می‌آوریم؟ برای درک بهتر این مسئله ابتدا باید تعریف درستی از ترس داشته‌باشیم. ترس؛ به حس یا احساسی گفته می‌شود که در مواجهه با خطر یا تهدید به خطر پیش می‌آید و تغییری فیزیولوژیکی در بدن ایجاد کرده که پس از آن موجب پاسخ رفتاری می‌شود. (مانند مبارزه؛ فرار یا توقف)

در این تعریف؛ هیچ اشاره‌ای به لذت‌بردن یا سرگرم‌کننده‌بودن نشده‌است. اما ما را به سمت پاسخ سوال اصلی این مطلب هدایت می‌کند.

۱- شبکه ایمنی بدن

طبق تعریف بالا؛ زمانی که ما می‌ترسیم، بدن ما به حالت مبارزه، فرار یا توقف وارد می‌شود. حتی اگر ما آدم تنبلی باشیم مغز ما کار خود را به درستی انجام خواهد داد. بنابراین اگر ما، اصطلاحا در معرض “خطری ایمن” باشیم (انجام یک بازی ترسناک، دیدن فیلم ترسناک در خانه خالی و…) مغز ما به سرعت وضعیت را ارزیابی می‌کند و به ما می‌گوید که ما از خطر رها شده‌ایم. بسیاری از ما در واقع به دنبال ترس کنترل‌شده هستیم.

۲- سیلی از احساس لذت

هنگامی که ما می‌ترسیم، در بدن ما؛ آدرنالین، انواع اندورفین و دوپامین‌ آزاد می‌شود. این تغییر بیوشیمیایی منجر به احساس لذتی افیونی می‌شود. علاوه بر این پس از ترسیدن وقتی متوجه می‌شویم که حالا دیگر امن هستیم، احساس امنیت و تسکین پس از ترس به ما دست می‌دهد که خود نیز لذت بالایی دارد.

پیشنهاد می‌شود:  سه دلیل مقابله با کرونا توسط مدیتیشن

۳- رضایت از خود

از دلایل دیگر نیز می‌توان به حس رضایت از خود اشاره کرد. حس پایان یک کار سخت و گذشتن از آن که شما توانستید آن را به‌خوبی انجام دهید. مثلا دیدن فیلمی ترسناک در دوران کودکی که پس از اتمام فیلم به این فکر کرده باشید که من توانستم این فیلم را به تنهایی ببینم و نترسم و به خود افتخار کنید.

۴- صمیمیت با دیگران

یک موسسه دوست‌یابی به مردان توصیه می‌کرد که در قرارهای اول، دوست خود را به یک فیلم ترسناک ببرند. دلیل این توصیه براساس ایده‌ای بود که می‌گفت زمانی‌که دوست شما بترسد ناخودآگاه به دنبال یک محافظ می‌گردد. هرچند این فرضیه از نظر علمی اثبات نشده که این کار بر صمیمیت تاثیر دارد، اما تا حدودی می‌توان این ایده را درست دانست. البته این فقط در دختران پیش نمی‌آید و هر دو طرف زمانی که ترس را تجربه می‌کنند بخاطر حس یکسان بیشتر به یکدیگر نزدیک می‌شوند.

۵- کنجکاوی

بسیاری از مردم در مورد نیمه‌های ناشناخته کنجکاو هستند. ترس ناشناخته یکی از ترس‌های غریزی و طبیعی است که ما داریم. زندگی در دنیای ما وقتی هرچیزی را بدانیم راحت‌تر است، به همین جهت ممکن است برخی تصمیم به درگیری با ناشناخته‌ها بگیرند.

آیا شما هم به یکی از دلایل بالا فیلم ترسناک می‌بینید یا بازی‌های ترسناک انجام می‌دهید؟ تا به حال به این فکر کرده‌بودید که چرا از انجام این کارها لذت می‌برید؟

منبع
Psychology Today

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن