آیا گذراندن زمان زیاد با موبایل و بازی باعث ADHD می‌شود؟

آیا گذراندن زمان زیاد با موبایل و بازی باعث ADHD می‌شود؟

مجله انجمن پزشکی آمریکا یا به اختصار JAMA، اخیرا نتایج مطالعات تازه‌ای را منتشر کرده که در آن نشان می‌دهد، نوجوانانی که زمان استفاده‌ی کمتری از موبایل یا بازی‌های ویدیویی را داشته‌اند، کمتر خطر ابتلا و نشانه‌هایی از ADHD یا همان اختلال کاستی توجه دارند.

به‌عبارتی ساده‌تر می‌توان گفت استفاده زیاد از صفحه نمایش‌ها (موبایل و کامپیوتر) خطر ابتلا به ADHD را تا دوبرابر افزایش خواهد داد. (کودکانی که کمتر از ۷ ساعت استفاده دارند حدود ۴٫۵ درصد احتمال ابتلا و کودکانی که ۷ ساعت یا بیشتر استفاده داشتند احتمال ابتلا ۹٫۵ درصد)

اما نکته جالب این است که هرگونه استفاده از موبایل، بازی‌های ویدیویی، کامپیوتر یا … تاثیر یکسانی ندارد. برای مثال بازی‌کردن همراه با خانواده در زمینه رشد خطر ابتلا به ADHD بی‌تاثیر است. در حالی که بازی به تنهایی، که شامل بازی آنلاین با افراد دیگر هم می‌شود، در این زمینه موثر است.

این تحقیق را می‌توان یکی از دقیق‌ترین تحقیق‌ها راجع به این موضوع دانست، زیرا برخلاف بسیاری از تحقیقات فقط یک مطالعه مقطعی نیست. بلکه این تحقیق یک مطالعه در طول زمان بر روی گروهی خاص است. در این تحقیق تعدادی کودک و نوجوان برای مدتی زیر نظر گرفته شدند تا با توجه به آن و تست‌های انجام شده نتیجه اعلام شود. در این مطالعات می‌توان متوجه شد که آیا ابتدا اختلال کاستی توجه به‌وجود می‌آید که باعث استفاده زیاد از موبایل و … می‌شود؟ یا استفاده از موبایل و… باعث این اختلال می‌شود؟

در این مطالعه شواهدی مبنی بر استفاده‌ی بیش از حد، از برخی فناوری‌های جدید وجود دارد که ممکن است باعث افزایش علائم ADHD شوند. در این مورد والدین باید بدانند “استفاده بیش از حد” چیست؟ و چه فناوری‌هایی بیشترین خطر را دارند؟
در جواب این دو سوال، با ترکیب این مطالعه با مطالعه‌ای دیگر به پاسخ می‌زسیم:

  • محدود کردن زمان استفاده در شب؛ اگر بچه‌ی شما خواب کافی ندارد و دلیل آن بازی‌کردن یا گشتن در شبکه‌های اجتماعی تا دیروقت است، یعنی زمان زیادی را صرف آنلاین بودن و بازی می‌کند. نهایتا تا ۹ شب، دستگاه فرزند شما باید خاموش شود و به شارژر متصل شود.
  • اولویت‌بندی کار مدرسه تا زمانی که تکالیف انجام شود؛ تا زمان انجام دادن تکالیف خبری از شبکه‌های اجتماعی، بازی و … نیست.
  • اضافه‌کردن زمان‌های بدون رسانه؛ زمانی که شما با فرزند خود هستید باید به او گوش فرا دهید و او هم به شما گوش دهد (با هم مکالمه داشته‌باشید) و این زمان نباید خرج دیدن فیلم و … شود.
  • بازی‌کردن بازی‌های ویدیویی پا به پای فرزندتان بسیار مفیدتر از بازی کردن وی با دوستان خود یا دوستان مجازی که هیچ‌گاه آن‌ها را ندیده است.
  • دست آخر، مثال معروف ما ایرانی‌ها، رطب خورده، منع رطب چون کند. اگر نمی‌خواهید فرزندتان ساعت دو شب بیدار شود و موبایل خود را چک کند، شما هم باید از این‌کار دست بکشید.
پیشنهاد می‌شود:  5 سندرومی که براساس کاراکترهای ادبی نام‌گذاری شده‌اند
منبع
Psychology Today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن