بلاگمقالات

آبی؛ هم برای پسران است هم دختران

هنوز هم در فروشگاه‌های سراسر جهان، رنگ لباس برای بچه ها بسیار تفکیک جنسیتی شده است. اکثر فروشگاه‌ها به دو بخش دختران و پسران تقسیم شده‌اند، به طور عمده رنگ آبی برای پسران و در بخش دیگر، لباس‌های صورتی، برای دختران.

در واقع، تحقیقات نشان داده است که تا سن دو سالگی، دختران بیش از حد در معرض لباس‌ها و اسباب بازی‌های صورتی در مقایسه با پسران هستند. جالب توجه است که دو سالگی؛ سنی است که کودکان شروع به آگاه شدن از جنس خودشان و آن‌چه جامعه برای پسران و دختران مناسب می‌داند؛ می‌کنند.

محققان دانشگاه لوزان در سوئیس تحقیق کرده‌اند که آیا رنگ‌های مورد علاقه بین پسران و دختران متفاوت است یا خیر. آیا این تفاوت ها در بزرگسالی هم وجود دارد؟

رنگ های مورد علاقه خانم‌ها و آقایان چیست؟

در مطالعه اول، ۱۳۱ دختر و پسر بین ۱۰ تا ۱۴ ساله؛ رنگ مورد علاقه خود را با ابزار انتخاب رنگ، انتخاب کردند، که به آن‌ها اجازه می‌داد از همه‌ی رنگ‌های ممکن که صفحه نمایش کامپیوتر می‌تواند نمایش دهد، انتخاب کنند. در مطالعه‌ی دوم؛ ۱۷۹ زن و مرد بین ۱۸ تا ۴۸ ساله رنگ مورد علاقه خود را با استفاده از همان ابزار رنگ انتخاب کردند. (اگر می‌خواهید خودتان نیز این ابزار را امتحان کنید اینجا کلیک کنید.) پس از انتخاب رنگ‌ها، محققان آن‌ها را به دسته‌های اصلی هر رنگ تقسیم کردند. (به عنوان مثال صورتی، آبی، قرمز)

به طور شگفت انگیزی، در مطالعه‌ی اول، رنگ آبی رایج‌ترین رنگ مورد علاقه بین هر دو جنس دختر و پسر بود. تفاوت در درصد پسران و دخترانی که آبی را به‌عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب کرده بودند تفاوت نداشت. رنگ صورتی دومین رنگ مورد علاقه دختران بود، اما تقریبا هرگز به عنوان یک رنگ مورد علاقه توسط پسران انتخاب نشد.

به طور مشابه، در مطالعه دوم، آبی رایج ترین مورد در میان مردان و زنان بود. باز هم، تفاوت در درصد مردان در مقایسه با زنان که آبی را به‌عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب کردند بسیار کم بود. در مقایسه با مطالعه اول، زنان به ندرت رنگ صورتی را به عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب می‌کردند، و در میان مردان نیز آنقدر ناپسند بودند.

آیا رنگ مورد علاقه توسط احساسات انتخاب می‌شود؟

محققان همچنین مطالعه سومی انجام دادند تا اطمینان حاصل شود که رنگ مورد علاقه با احساسات انتخاب می‌شود یا خیر؟
در مطالعه سوم، ۱۸۳ مرد و زن، احساسات خود را با هر رنگ و با استفاده از ابزار Wheel Of Emotion ژنو نشان دهند. (می‌توانید خودتان نیز امتحان کنید؛ اینجا کلیک کنید.یافته‌ی کلیدی مطالعات سوم این است که از نظر هردو جنس، رنگ صورتی هم مانند آبی برای بیان احساسات مثبت می‌تواند به‌کار برود.

جمع‌بندی

اکثر پسران و دختران آبی را به عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب کردند، از این رو، علی‌رغم اعتقاد عمومی در ارتباط آبی و پسران/مردان، همه افراد بدون در نظر گرفتن جنس، رنگ آبی را دوست دارند. همچنین می‌توان دلیل انتخاب نکردن یا دوست نداشتن رنگ صورتی توسط پسران را، اعتقاد عمومی جامعه به نشان دادن زنانگی و دختر بودن با رنگ صورتی دانست.

پیشنهاد می‌شود:  فرزندتان با شغل شما احساس رقابت می‌کند؟
منبع
Psychology Today

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن