کتابمبانی روانشناسی

معرفی کتاب روان درمانی اگزیستانسیال

Existential Psychotherapy

نام کتاب: روان درمانی اگزیستانسیال

نویسنده: اروین دیوید یالوم

و باز هم یالوم درمانی… این بار به سراغ اصلی‌ترین کتاب یالوم که شامل مبانی روان درمانی اوست، رفته ایم؛ روان درمانی اگزیستانسیال ، جریانی نسبتا جدید در این رشته است اما وقتی مطالعه آن را شروع می‌کنید، به طرز عجیبی آشنا به نظر می‌آید.

کم کم که پیش می‌روید و درگیر مباحث آن می‌شوید، مثال‌های بی‌شماری را در زندگی خود پیدا می‎کنید که یالوم به آن اشاره کرده‌است. ترس‌ها، رنج‌ها، شادکامی‌ها و احساس‌هایی را بازگو می‌کند که در لایه‌های عمیق شخصیت ما لانه کرده‌اند و با کند و کاو، بالا می‌آیند و آن‌ها را تجربه می‌کنید.

اروین در کتابش به مسائل اساسی و بنیادین انسان که به عقیده وی منشا تمام مشکلات اگزیستانسیال بشر امروزی است، اشاره کرده‌است. این مسائل عبارتند از مرگ، آزادی، تنهایی و پوچی.

در بخش مرگ، به اضطراب مرگ و میزان توجه افراد به مرگ و شدت سرکوب آن، درک این مفهوم برای کودکان و بررسی تاثیر مرگ بر نابهنجاری‌های روانی و درمان آنان می‌پردازد. در بخش آزادی، دو مقوله مهم مسئولیت و خواست آدمی را به صورت کامل بررسی می‌کند. در بخش تنهایی، ابتدا تنهایی اگزیستانسیال را تعریف می‌کند و سپس ارتباط آن با نابهنجاری‌های روانی و روان درمانی شرح می‌دهد. در آخرین بخش، پوچی اگزیستانسیال را شرح و بسط می‌دهد و به طور مفصل به مبحث معنا و فقدان معنا در زندگی می‌پردازد.

مطالعه روان درمانی اگزیستانسیال ، نه تنها برای آشنایی با این رویکرد کتابی مناسب است؛ بلکه برای تعمق در زندگی، رفتار و احساس خود و نابهنجاری‌هایی که خود دلیل آنان را نمی‌دانیم، چراغ راهنماست؛ همچنین این کتاب به شدت به دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های روانشناسی و مشاوره پیشنهاد می‌شود.

پیشنهاد می‌شود:  معرفی کتاب "و نیچه گریه کرد"

بخشی از متن کتاب:

مسئولیت‌پذیری در عین حال موجب می‌شود فرد اعتقادش به نجات‌دهنده غایی را کنار بگذارد و این کار برای کسی که جهان‌بینی‌اش را حول چنین اعتقادی استوار کرده، بسیار دشوار است. این دو چارچوب، هماهنگ با یکدیگر، پویه‌شناسی اصلی وابستگی را می‌سازند و برای درمانگر نظام توصیفی قدرتمندی را می‌آفریند که به کمک آن می‌تواند نابهنجاری‌های موجود در یک شخصیت را درک کنند…

خرید از فروشگاه روان نگاه ◄◄
خرید کتاب روان درمانی اگزیستانسیال

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن