معرفی کتاب توتم و تابو

Totem and taboo

نام کتاب: توتم و تابو

نویسنده: زیگموند فروید

اگر مدت هاست کتابی نخوانده‌اید که مغزتان درد بگیرد، بهتر است سری به کتاب‌فروشی بزنید و کتاب توتم و تابو پدر روانکاوی را خریداری کنید؛ کتاب را که شروع کنید احتمالا خنده‌تان می‌گیرد و گمان می‌کنید این روان‌ترین متنی است که تا به حال خوانده‌اید اما همین که یکی دو فصل جلو بروید، با ما هم‌عقیده می‌شوید و هرچه پیشتر می‌روید، با فرضیات عجیب‌تری روبه‌رو می‌شوید.

زیگموند فروید، پدر علم روانکاوی، در سال ۱۸۵۶ در خانواده‌ای یهودی در چکسلواکی به دنیا آمد. فروید پس از گذراندن دوران سخت کودکی و نوجوانی در سال ۱۸۷۳ از دانشگاه وین پذیرش گرفت و وارد دانشکده پزشکی شد و در سال ۱۸۷۵ موفق به دریافت یک بورس تحصیلی در زمینه جانورشناسی شد و به ایتالیا رفت. پس از یک وقفه کوتاه، در سال ۱۸۸۲ مدرک پزشکی‌اش را گرفت و با مارتا برنز ازدواج کرد؛ پس از آن به شغل طبابت پرداخت و طی کشفیاتی که در طول درمان داشت، کم کم به روانکاوی روی آورد و در آن زمینه به نوشتن کتاب و درمان و نظریه‌پردازی پرداخت.  زیگموند پس از مخالفت‌های زیاد جامعه پزشکی وین توانست انجمن روانکاوی تاسیس کند که افرادی همچون یونگ و ادلر نیز در این انجمن حضور فعالی داشتند. سرانجام وی در سال ۱۹۳۹ به علت سرطان دهان، به خواب ابدی فرو رفت.

فروید در کتاب توتم و تابو به بررسی شباهت‌های حیات روانی قبایل وحشی و روان‌رنجوران پرداخته‌است؛ او از تابو‌هایی که در قبایل بدوی وجود داشتند، سخن گفته؛ از توتم‌هایی که شباهت زیادی به عقاید و افکار افراد مبتلا به وسواس دارند. وی در فصول مختلف راجع به ترس انسان‌های بدوی از زنای با محارم و ارتباط آن با ممنوعیت زنای با محارم در حال حاضر، دوسوگرایی احساسات در افراد که به معنای تنفر و علاقه همزمان نسبت به افراد است، جان‌پنداری، توتم‌گرایی در کودکان و خواستگاه همه این‌ها، پرداخته‌است. او در فصول مختلف این کتاب، فرضیاتی در رابطه با منشا پیدایش توتم‌گرایی از دیدگاه خود و دیگران مطرح می‌کند که به نظر بسیار به واقعیت نزدیک هستند؛ با وجود این امر در انتهای کتاب به مطلق نبودن آن‌ها نیز اشاره می‌کند.

پیشنهاد می‌شود:  معرفی کتاب موسای میکل آنژ و هفت گفتار دیگر در روانکاوی

مطالعه این کتاب را به شرطی به شما پیشنهاد می‌کنیم که تعصب‌هایتان را کنار بگذارید و بدون در نظر گرفتن درست و غلط بودن مسائل مطرح در کتاب، وارد دنیای ذهنی فروید شوید و از دیدگاه او به این امور نگاه کنید.

بخشی از متن کتاب

در یونان این رسم رواج داشته‌است که کشتن گاو نر جنایتی بزرگ به شمار می‌آمده؛ در جشن‌های بوفونیا، آتنی‌ها پس از قربانی‌کردن حیوان، محاکمه‌ای بزرگ برپا کرده و همه‌ی شرکت‌کنندگان را بازجویی می‌کردند و سرانجام همه به اتفاق رای می‌دادند که تقصیر با چاقو بوده‌است و آن وقت چاقو را به دریا پرتاب می‌کردند…

از طريق
خرید کتاب توتم و تابو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن