معرفی کتاب تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان

For parents and teenagers: Dissolving the Barrier Between You and Your teen

نام کتاب: تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان

نویسنده: ویلیام گلسر

اکثر پدر و مادرهایی که صاحب فرزند می‌شوند، با بالا رفتن سنشان کم کم متوجه می‌شوند که کودک کوچک و حرف‌گوش‌کن آن‌ها نیز دارد بزرگ می‌شود و دختر یا پسر نوجوانی می‌شود که خیلی هم برقراری ارتباط با وی مثل گذشته راحت نیست؛ والدین نمی‌خواهند پذیرند فرزندانشان بزرگ شده‌اند و احتیاج به آزادی و استقلال نسبی دارند و نوجوانان نیز قبول نمی‌کنند که پدر و مادرشان، نگران هستند و آینده آن‌ها برایشان مهم است؛ و این جا همان جایی است که مسائل و مشکلات ارتباطیمان آغاز می‌شود و اگر درصدد درست‌کردن آن بربیاییم؛ تئوری انتخاب یکی از بهترین راه‌حل‌های پیش رویمان است.

تئوری انتخاب، از رویکردها و نظریات جدید در روانشناسی است که توسط دکتر ویلیام گلسر پایه‌گذاری شده‌است. ویلیام گلسر، در سال ۱۹۲۵ در کلیولند اهایو به دنیا آمد؛ تحصیلات اولیه وی در رشته شیمی بوده و سپس به روان‌پزشکی تغییر رشته داد. وی بخاطر ابداع رویکرد واقعیت‌درمانی در این عرصه معروف شد و تا کنون در این زمینه بیش از بیست جلد کتاب نوشته‌است. گلسر در سال ۱۹۶۷ موسسه واقعیت‌درمانی را تاسیس کرد که در آن تئوری انتخاب و واقعیت‌درمانی را به علاقه‌مندان آموزش می‌داد. او در سال ۲۰۱۳ در منزل خود بدرود حیات گفت.

یکی از بهترین کتاب‌هایی ویلیام گلسر به رشته تحریر درآورده‌است و استفاده از تئوری انتخاب را همراه با مثال‌های ملموس و با زبانی ساده و روان در روابط بین والدین و نوجوانان، توضیح می‌دهد؛ کتاب تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان است. وی در این کتاب بر دو مفهوم عمده و محوری تئوری انتخاب و کنترل بیرونی تاکید می‌کند و کتاب را با محوریت این دو مفهوم و مثال در این حوزه پیش می‌برد. گلسر به شما کمک می‌کند که عادات مخرب را از بین ببرید و عادات سالم را جایگزین آن‌ها کنید. یکی از مسائل مهمی که در این کتاب مطرح شده، این است که وقتی کنترل بیرونی کاهش پیدا می‌کند؛ افراد می‌توانند به پنج نیاز اساسی خود( نیاز به عشق و پیوند، نیاز به قدرت، نیاز به تفریح، نیاز به بقا و نیاز به آزادی خودمختاری) پاسخ بدهند و این کار باعث برداشته‌شدن لایه‌ قضاوتی از پیش تعیین‌شده از روی چشمانمان است؛ و در نهایت مهم‌ترین راهکاری این کتاب و این تئوری به ما هدیه می‌دهد، جسارت گفت‌و‌گو و دوست‌داشتن بی قید و شرط یکدیگر است.

پیشنهاد می‌شود:  معرفی کتاب زن بودن

با این کتاب عشق بدون کنترل را یاد بگیرید و به دیگران هم یاد بدهید. با یکدیگر گفت‌و‌گو کنید و در روابطتان یک قدم به جلو بروید.

بخشی از متن کتاب:

وقتی ” تئوری انتخاب ” را بپذیرید، همواره به گونه‌ای فکر، عمل و اقدام خواهید کرد که روابط کنونی شما با دیگران حفظ و حتی قوی‌تر شود؛ به طوری‌که وقتی در شرایط دشوار قرار می‌گیرید، می‌توانید از این توانمندی برای مذاکره استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است مذاکره، راه‌حل بهینه نباشد ولی هرگز شکست نیست. مذاکره در جایی خوب است که به روابط شما صدمه‌ای نزند. منظور از خوب، یعنی اینکه دیوار اعتماد بین شما و طرف مقابل فرو نریزد…

 

از طريق
خرید کتاب تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن