سینماییفیلم

معرفی فیلم قرمز

فریدون جیرانی جزو معدود کارگردان های ایرانی محسوب می‌شود که ساخته‌هایش جنبه‌ی روان‌شناختی و آسیب‌شناسی روانی دارند؛ اما در این بین شاید قرمز بهترین اثر وی باشد.

قرمز داستان زندگی زنی به نام هستی (با بازی هدیه تهرانی) است که از همسر قبلی خود دختری دارد و در حال حاضر با مردی متمول و ثروتمند به نام ناصر (با بازی محمد رضا فروتن) زندگی می‌کند. اما یک مشکل وجود دارد؛ آن هم اینکه ناصر از اختلال روانی پارانوئید رنج می‌برد. با توجه به شکاکیت افراطی ناصر نسبت به همسر خود، هستی تصمیم می‌گیرد کار خود یعنی پرستاری را رها کند و مشغول خانه داری شود. اما این مسئله باعث نمی‌شود که مشکلات بین این دو حل شود.

این فیلم به خوبی توانسته نشان دهد که زندگی با یک فرد پارانوئید چقدر می‌تواند تحمل ناپذیر و طاقت‌فرسا باشد. افرادی که از اختلال پارانوئید رنج می‌برند به هیچ وجه گزینه‌ی مناسبی برای ازدواج نیستند، چرا که به کوچکترین چیزی شک می‌کنند و از طرفی در ذهنشان، همسر خود را ذاتا خیانت‌کار می‌پندارند. مشخصه‌های افراد پارانوئید در این فیلم به وضوح مشهود است. از طرفی فریدون جیرانی به‌خوبی توانسته با ساختار التهاب‌آور فیلم خود به خصوص در دقایق پایانی هیجانات مخاطب را برانگیخته و ذهن بیننده را به چالش بکشد.

قرمز محصول سال ۱۳۷۷ است و موفق به کسب دو جایزه سیمرغ شده. یک سیمرغ برای بهترین بازیگر نقش اول زن و یک سیمرغ هم برای بهترین بازیگر نقش اول مرد.

پیشنهاد می‌شود:  تحلیل روانشناختی_عرفانی فیلم باشگاه مشت زنی

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن