اختلال وسواسی_جبری و اختلالات مرتبط با آناختلالات

اختلال وسواس فکری_عملی ناشی از ماده / دارو

Substance / medication-inducted obsessive-compulsive disorder

بعضی داروهای تجویزی یا مواد مخدر (کدئین، کوکائین، اکستازی و مت‌آمفتامین) یا عارضه‌های پزشکی می‌توانند سمپتوم‌هایی شبیه به سمپتوم‌های اختلال وسواس فکری_عملی ناشی از ماده / دارو به وجود بیاورند.

یک مثال از اختلال وسواس فکری_عملی ناشی از ماده / دارو ، زمانی است که مصرف‌کنندگان کوکائین (از نوع crack) به جستجوی آن می‌پردازند. کسانی که به این ماده اعتیاد شدید دارند، ساعت‌ها زیر فرش یا روی زمین خالی را به جستجوی ذرات این ماده می‌گردند زیرا فکر می‌کنند ممکن است از دستشان افتاده‌باشد. این رفتار معمولا به هنگام ترک ماده (withdrawal) روی می‌دهد و این افراد با اینکه می‌دانند رفتارشان بی‌فایده است، احساس می‌کنند نمی‌توانند در مقابل آن مقاومت کنند.

ملاک های تشخیص اختلال وسواس فکری_عملی ناشی از ماده / دارو :

  • وسواس‌ها، اجبارها، کندن پوست، کندن مو و سایر رفتارهای تکراری متکرکز بر بدن یا سایر سمپتوم‌های مشخصه اختلال وسواس فکری_عملی در تصویر بالینی غالب هستند.
  • علامت بالا در طول یا کمی بعد از مسمومیت با ماده یا ترک مصرف آن یا بعد از قرارگرفتن در معرض دارو به وجود آمده‌اند.
  • این اختلال مانند همه اختلالات دیگر، باعث رنج یا نابسامانی شدید در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر جنبه‌های مهم زندگی می‌شود.

علل بروز اختلال وسواس فکری_عملی ناشی از ماده / دارو :

اصلی‌ترین علت بروز این اختلال مصرف بیش از حد یا ترک مواد و دارو است که انواع آن در بالا آمده‌است.

درمان :

هم‌چنین اصلی‌ترین درمان اختلال وسواس فکری_عملی ناشی از ماده / دارو این است که فرد آن ماده یا دارو را ترک کند. اگر بخواهیم از درمان‌های دیگری استفاده کنیم؛ به علت هم‌پوشانی با اختلال وسواس فکری_عملی از درمان‌های همین اختلال نیز می‌توانیم استفاده کنیم.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال هویت تجزیه ای

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن