اختلالاتاختلالات گسستگی

اختلال هویت تجزیه ای

(Dissociative identity disorder (DID

ما عموما این امر را بدیهی می‌دانیم که هر فردی یک شخصیت و خودپنداره داشته‌باشد اما در اختلال هویت تجزیه ای ، فرد بیش از یک شخصیت را تجربه می‌کند. این افراد، حداقل دو هویت مجزا دارند و وقتی در یک هویت هستند؛ نمی‌دانند در هویت دیگر نیز به سر می‌برند؛ در نتیجه، تجربیات آن‌ها فاقد تداوم است. در این اختلال، هر شخصیت، شیوه‌ی درک کردن، ارتباط برقرارکردن و فکرکردن مخصوص خودش را دارد و ممکن است هیچکدام از تجربه‌های عادی یا آسیب‌زا را به یاد نیاورند.

ملاک‌های تشخیص اختلال هویت تجزیه ای :

  • دارای دو یا تعداد بیشتری از حالت‌های شخصیت مجزا. (در برخی فرهنگ‌ها به صورت تجربه تسخیر توضیف شده‌است.)
  • دارای ناپیوستگی محسوس در خودپنداره و درک عاملیت همراه با تغییرات مربوط در عاطفه، رفتار، هشیاری، حافظه، ادراک، شناخت و عملکرد حسی_حرکتی.
  • شکاف‌های عودکننده در یادآوری وقایع روزمره، اطلاعات شخصی مهم یا رویدادهای آسیب‌زا که با فراموشی عادی ناهماهنگ هستند.
  • در کودکان، نشانه‌ها با همبازی‌های خیالی یا بازی خیالی دیگر توجیه نمی‌شود.

علل بروز اختلال هویت تجزیه ای :

وقایع استرس‌زا می‌توانند باعث شوند که افراد، گسیخته‌شدن تجربیات هشیار، خودپنداره یا احساس تداوم در طول زمان را تجربه کنند. در موارد واقعی اختلالات تجزیه‌ای که به نظر نمی‌رسد نشانه‌ها وانمود شده‌باشند، اتفاق نظر کنونی این است که این افراد در معرض آسیب‌های هیجانی یا جسمانی به‌خصوص در کودکی قرار گرفته‌اند.

درمان

روان‌درمانی:

در درمان این دسته از اختلالات، هدف، عمدتا یکپارچه‌کردن قسمت‌های مجزا در هشیاری فرد از خود، حافظه و زمان می‌باشد و امکان دارد متخصصان بالینی از هیپنوتراپی استفاده کنند تا درمانجویان تجربیات آسیب‌زایی را که به نظر می‌رسد موجب تجزیه شده‌اند، به یاد آورند. آن‌ها همچنان می‌توانند از فنون شناختی_رفتاری استفاده کنند.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال پرخوری عصبی

دارو درمانی:

در درمان این اختلال باید همراه با هیپنوتیزم، داروهایی نظیر بنزودیازپین‌ها، باربیتورات‌ها، سدیم‌پنتوباربیتال و سدیم‌آموباربیتال مصرف شود تا عملکرد مغزی فرد به درستی صورت پذیرد؛ همچنین داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب نیز به روان‌‌درمانی کمک می‌کنند. برای برخی بیماران خاص‌تر، داروهای ضدصرع مثل کاربامازپین نیز مفید هستند.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن