اختلال نعوظ

Erectile disorder

اختلال نعوظ ، نوعی ناتوانی مستمر یا مکرر در رسیدن به نعوظ کافی یا حفظ آن تا پایان رابطه جنسی است. این اختلال همانند اختلال میل / برانگیختگی جنسی ، باید رنج شدید یا مشکلات میان‌فردی به وجود آورد تا رسما یک اختلال تشخیص داده‌شود.

اختلال نعوظ به صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود؛ مثل ناتوانی در نعوظ از همان ابتدای آغاز فعالیت جنسی، داشتن نعوظ در ابتدا ولی از دست‌دادن آن به هنگام دخول یا از دست‌دادن نعوظ در طول دخول و پیش از ارگاسم (orgasm). اختلال نعوظ مردانه ، رایج‌ترین اختلال جنسی مردان و بیشترین علت مراجعه آن‌ها به پزشکان است که می‌تواند در ارضای جنسی مرد و زن تاثیر شدیدی داشته‌باشد. با افزایش سن، موارد این اختلال بیشتر می‌شود.

ملاک های تشخیص اختلال نعوظ :

حداقل یکی از سه سمپتوم زیر باید در همه موارد فعالیت جنسی یا تقریبا در همه آن‌ها روی دهد، فعالیت جنسی باید دو طرفه باشد، خود فرد تمایل نداشته‌باشد که انزال به تاخیر بیفتد و این سمپتوم‌ها حداقل به مدت ۶ ماه ادامه داشته‌باشند.

  • دشواری زیاد در رسیدن به نعوظ به هنگام فعالیت جنسی.
  • دشواری زیادی در حفظ نعوظ تا پایان فعالیت جنسی.
  • کاهش زیاد در استحکام نعوظ.

علل بروز اختلال نعوظ :

در مورد اختلالات جنسی مردان مثل نعوظ، بعضی عوامل اصلی خطر عبارتند از افزایش سن، افسردگی، استعمال دخانیات، دیابت و بیماری‌های قلبی_عروقی.

طبق نظر روانکاوان، اختلال جنسی بیشتر نتیجه کشمکش بین دو حالت زیر است؛ اینکه فعالیت جنسی معمولا لذت‌بخش است ولی جامعه عمدتا در مقابل آن ابرو در هم می‌کشد؛ تضاد بین این دو مشکل‌ساز است. هم‌چنین عقده اودیپ در مردان ممکن است باعث اختلال‌های جنسی شود و یکی دیگر از عوامل این اختلالات، اضطراب است؛ این اضطراب عمدتا ناشی از تجربه‌های ناگواری مانند تروماهای جنسی_روانی، تابوهای فرهنگی_اجتماعی، اولین تجربه‌های جنسی خجالت‌آور یا تحقیرآمیز در روابط جنسی، مصرف زیاد از حد الکل در مردان می‌باشد. برخی علل غیر مستقیم نیز وجود دارد که موجب این اضطراب می‌شود و شامل احساس ناتوانی کلی، احساس شرم و گناه از انجام‌دادن فعالیت جنسی یا احساس تعارض درونی است.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال استرس حاد

بررسی‌ها در ارتباطات میا‌ن‌فردی نیز نشان داده‌است که مشکلات در روابط با همسر، کینه و خصومت نسبت به یکدیگر، برتری و سلطه یکی از طرفین بر رابطه، احساسات منفی بین دو نفر و افسردگی احتمالا در روابط جنسی تاثیر می‌گذارند.

در نهایت می‌توان به علل بیولوژیک نیز اشاره کرد که آن‌ها را به سه طبقه مهم تقسیم می‌کنند؛ ۱) اختلال به علت عارضه‌های پزشکی، ۲) اختلال به علت عدم تعادل هورمونی ۳) تغییر در واکنش جنسی به علت بالا رفتن سن

درمان :

روان درمانی:

در ۷۰ تا ۸۰ سال گذشته، درمان اختلالات جنسی مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته‌است. پیش از دهه ۱۹۵۰، روانکاوی احتمالا تنها درمان ساختاردار برای کسانی بود که در جو آن زمان جرات اعلام مشکلات جنسی خود را داشتند. روانکاوی روی کشمکش‌ها و تنش‌های درونی به عنوان علت اصلی تمایلات جنسی واپس‌رانده‌شده، تاکید می‌کرد. به مرور زمان که آزادی بیشتر شد درمان‌های مستقیم مانند رفتاردرمانی که در آن تکنیک‌های مختلف را آموزش می‌دادند، نیز صورت گرفت و موثر واقع شد.

همانطور که در بخش علل گفته‌شد، اختلالات جنسی ممکن است با مشکلات میان‌فردی ارتباط داشته‌باشد؛ بنابراین با زوج‌درمانی و آموزش برقراری ارتباط و مهارت‌های جنسی، می‌توان مشکلات میان‌فردی را درمان کرد.

آموزش خود_رهنمودی نیز در مورد اختلالات جنسی برای این منظور به کار می‌رود که درمانجویان در خصوص استفاده از خود_رهنمودی‌های مثبت در مراحل مختلف فعالیت جنسی آموزش ببینند تا رفتار خود را هدایت کنند و از اضطراب بکاهند؛ به عبارت دیگر، در این تکنیک تلاش می‌شود تا درمانجو بر رفتارهای خود کنترل داشته‌باشد. روش مقابله با علت‌های دور نیز روشی است که به اولین تجربه‌های جنسی برمی‌گردد و در آن درمانجویان تشویق می‌شوند تجربه‌ها را به یاد بیاورند و درباره آن‌ها حرف بزنند که باعث می‌شود از شدت مشکلات جنسی کم شود.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال اسکیزوافکتیو

دارو درمانی:

شناخته‌شده‌ترین دارو برای اختلال نعوظ ، ویاگرا (Viagra) است. ویاگرا مستقیما در بافت پنیس تاثیر می‌گذارد و باعث سستی ماهیچه پنیس می‌شود که نتیجه آن افزایش جریان خون و فعال‌سازی فرایند نعوظ است. ویاگرا در اکثر مواقع خیلی موثر واقع می‌شود اما ممکن است عوارض جانبی نیز داشته‌باشد؛ مثل سردرد، سرگیجه و سرخ‌شدن صورت و حتی ممکن است با بعضی داروهای قلبی_عروقی تعامل مخرب داشته‌باشد.

یکی دیگر از داروهایی که مفیدبودن آن‌ در درمان نابهنجاری‌های نعوظ ثابت شده، یوهیمبین (yohimbine) است که ترشح نوراپی‌نفرین را تسهیل می‌کند. این کار باعث می‌شود که مشکلات موجود در نوروترانسمیترهای مغز برطرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
بستن