اختلال وسواسی_جبری و اختلالات مرتبط با آناختلالات

اختلال مو کندن

trichotillomania

تشخیص اختلال مو کندن برای افرادی مقرر می‌شود که موی خود را در پاسخ به احساس تنش یا میل شدید فزاینده می‌کنند. آن‌ها بعد از کندن موی خود احساس آرامش، لذت یا ارضا می‌کنند.

افراد مبتلا به اختلال مو کندن از رفتار غیرقابل کنترل خود ناراحت هستند و ممکن است زمینه‌های اجتماعی، شغلی و زمینه‌های دیگر عملکرد آن‌ها بخاطر این اختلال مختل شوند. آن‌ها احساس می‌کنند قادر نیستند این رفتار را متوقف کنند، حتی زمانی که کندن مو به تکه‌های طاسی و از دست دادن ابروها، مژه‌ها، موی زیر بغل، و موی شرمگاهی منجر شده‌باشد.

ملاک‌های تشخیص اختلال مو کندن :
  • مو کندن مکرر که به بی‌مویی منجر می‌شود.
  • اقدامات مکرر برای کاهش دادن یا متوقف کردن مو کندن.
  • مو کندن با نشانه‌های اختلال روانی دیگر (مثل اقداماتی برای بهبود بخشیدن به نقص یا عیب خیالی در ظاهر، در اختلال بدشکلی بدنی) بهتر توجیه نمی‌شود.
علل بروز اختلال مو کندن:

به‌نظر می‌رسد که توارث‌پذیری نقش مهمی در اختلال مو کندن دارد، به‌طوری که میزان آن ۸۰درصد برآورد شده‌است. نابهنجاری‌هایی در ژن روی کروموزوم ۱ معروف به SAPAP1 ممکن است در این اختلال نقش داشته‌باشند؛ این ژن با اختلال توره نیز ارتباط دارد. تصور می‌شود که انتقال دهنده‌های عصبی سروتونین، دوپامین و گلوتامیت به نوبه خود در شکل‌گیری اختلال موکنی نقش داردند. تحقیقات تصویر برداری از مغز در مورد افراد مبتلا به اختلال موکنی حکایت دارند که امکان دارد آن‌ها در گذرگاه‌های عصبی مغز که در ایجاد و متوقف کردن عادت‌های حرکتی مشارکت دارند، نابهنجاری‌هایی نیز داشته‌باشند، بنظر می‌رسد که این گذرگاه در تنظیم کردن عاطفه نیز درگیر باشند.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال دوقطبی
درمان:

دارو درمانی:

درمان‌های دارویی گوناگون برای اختلال مو کندن ، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد روان‌پریشی نامتعارف، لیتیوم، و نالترکسون را شامل می‌شوند. در بین این‌ها به‌نظر می‌رسد نالترسکون نتایج بسیار نویدبخشی دارد.

لازم به ذکر است که مصرف این داروها دارای عوارض جانبی نظیر چاقی، دیابت، مسمومیت عصبی، دلیریوم، بیماری مغزی، رعشه، و پرکاری تیروئید می‌باشد.

روان درمانی:

درمان رفتاری آموزش وارونه‌سازی عادت (HRT) موثرترین رویکرد به درمان اختلال مو کندن محسوب شده‌است. این روش نه تنها از عوارض جانبی دارو پیشگیری می‌کند، بلکه در کاهش دادن نشانه‌های مو کندن بسیار موفقیت‌آمیز است. در این روش درمان، فرد پاسخ جدیدی مثل گره کردن مشت را یاد می‌گیرد که با عادت مو کندن رقابت می‌کند.

معلوم شده است که ترکیب کردن درمان پذیرش و تعهد با HRT نیز موجب تسکین نشانه‌های موکنی می‌شود. درمان شناختی_رفتاری می‌تواند در درمان کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال مو کندن مفید باشد.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن