اختلالاتاختلالات گسستگی

اختلال مسخ شخصیت و مسخ واقعیت

Depersonalization and Derealization disorder

مسخ شخصیت، اختلالی است که به موجب آن، افراد احساس می‌کنند از بدن خودشان جدا شده‌اند. مسخ واقعیت نیز، اختلالی است که به موجب آن، افراد احساس می‌کنند محیط اطرافشان غیرواقعی است یا از آن جدا هستند. اختلال مسخ شخصیت و مسخ واقعیت حالتی است که به موجب آن، افراد یک یا هر دو تجربه مسخ را دارند.

ملاک‌های تشخیص اختلال مسخ شخصیت و مسخ واقعیت :

مسخ شخصیت :

  • تجربیات غیرواقعی بودن
  • جدابودن یا مشاهده‌گر بیرونی بودن در رابطه با افکار، احساسات، حس‌ها، بدن یا اعمال. (تغییرات ادراکی، درک زمان تحریف‌شده، خود غیرواقعی یا فقدان خود، بی حسی هیجانی یا جسمانی)

مسخ واقعیت :

  • تجربیات غیرواقعی یا جدابودن در رابطه با محیط اطراف. (افراد یا اشیا به صورت غیرواقعی، رویا مانند، تیره و تار، بی‌جان یا از لحاظ دیداری، تحریف‌شده تجربه می‌شوند.)
  • در طول تجربیات مسخ شخصیت یا واقعیت، واقعیت‌آزمایی سالم می‌ماند.

علل بروز اختلال مسخ شخصیت و مسخ واقعیت :

وقایع استرس‌زا می‌توانند باعث شوند که افراد، گسیخته‌شدن تجربیات هشیار، خودپنداره یا احساس تداوم در طول زمان را تجربه کنند. در موارد واقعی اختلالات تجزیه‌ای که به نظر نمی‌رسد نشانه‌ها وانمود شده‌باشند، اتفاق نظر کنونی این است که این افراد در معرض آسیب‌های هیجانی یا جسمانی به‌خصوص در کودکی قرار گرفته‌اند.

درمان

روان‌درمانی:

در درمان این دسته از اختلالات، هدف، عمدتا یکپارچه‌کردن قسمت‌های مجزا در هشیاری فرد از خود، حافظه و زمان می‌باشد و امکان دارد متخصصان بالینی از هیپنوتراپی استفاده کنند تا درمانجویان تجربیات آسیب‌زایی را که به نظر می‌رسد موجب تجزیه شده‌اند، به یاد آورند. آن‌ها همچنان می‌توانند از فنون شناختی_رفتاری استفاده کنند. درمان اختلالات تجزیه‌ای اغلب نه‌تنها این اختلالات، بلکه همچنین اختلالات مرتبط مانند خلقی، اضطرابی و استرس پس از آسیب را شامل می‌شود.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال ذخیره کردن

دارو درمانی:

در درمان این اختلال باید همراه با هیپنوتیزم، داروهایی نظیر بنزودیازپین‌ها، باربیتورات‌ها، سدیم‌پنتوباربیتال و سدیم‌آموباربیتال مصرف شود تا عملکرد مغزی فرد به درستی صورت پذیرد؛ همچنین داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب نیز به روان‌‌درمانی کمک می‌کنند. برای برخی بیماران خاص‌تر، داروهای ضدصرع مثل کاربامازپین نیز مفید هستند.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن