اختلالاتاختلالات نشانه جسمانی

اختلال اضطراب بیماری

Illness anxiety disorder

افراد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری می‌ترسند یا اشتباها تصور می‌کنند که واکنش‌های طبیعی بدن بیانگر نشانه‌های بیماری جدی است. آن‌ها به راحتی در مورد سلامت خود مضطرب می‌شوند و درصدد آزمایش‌ها و شیوه‌های پزشکی غیرضروری برمی‌آیند تا بیماری‌های اغراق‌آمیز یا خیالی خود را منتفی یا درمان کنند. نگرانی آن‌ها در مورد این نشانه‌ها نیست بلکه در مورد این احتمال است که بیماری جدی داشته‌باشند.

ملاک‌های تشخیص اختلال اضطراب بیماری :

  • اشتغال ذهنی به داشتن بیماری جدی یا مبتلا شدن به آن.
  • نشانه‌های جسمانی وجود ندارند یا اگر وجود داشته‌باشند؛ از نظر شدت خفیف هستند.
  • اگر بیماری جسمانی دیگر یا خطر دچارشدن به بیماری جسمانی وجود داشته‌باشد؛ اشتغال ذهنی، آشکارا بیش از حد و نامناسب است. (مثلا سابقه خانوادگی نیرومند )
  • سطح بالای اضطراب در مورد سلامتی.
  • انجام رفتارهای افراطی مرتبط با سلامتی. (وارسی بدن به صورت مکرر برای یافتن علائم بیماری)
  • بروز رفتار اجتناب ناسازگارانه. (اجتناب از قرار ملاقات با پزشکان و بیمارستان‌ها)
  • اشتغال ذهنی به بیماری حداقل به مدت ۶ ماه ادامه می‌یابد اما بیماری خاصی که فرد از آن می‌ترسد، ممکن است در طول این مدت تغییر کند.

علل بروز اختلال اضطراب بیماری :

متخصصان بالینی در چارچوب دیدگاه روان‌پویشی، به تبعیت از تدوین کلی هیستری فروید، منشا را تعارض‌های زیربنایی فرد می‌دانند. در برداشت کلی از علل بروز این اختلال، به نشانه‌های اضطراب و تحریف‌های شناختی در افکار درمانجویان می‌توان اشاره کرد؛ گرچه عوامل دیگری نیز مثل افسردگی، استرس، انکار تشخیص یا انجام دادن رفتارهای مرتبط با سلامتی نامناسب یا حتی خطرناک تاثیرگذار هستند.

درمان:

درمانگران روان‌پویشی تعارض‌های فرد را شناسایی کرده و آن‌ها را به آگاهی هشیار می‌آورند و از طریق این فرایند، فرد بینش و آگاهی کسب می‌کند. درمانگران شناختی_رفتاری سعی می‌کنند به درمانجویان کمک کنند افکار خود را که با نشانه‌های جسمانی آن‌ها ارتباط دارند تشخیص داده و تغییر دهند. هیپنوتراپی و مراقبه دو رویکرد دیگر هستند که متخصصان بالینی در درمان اختلال تبدیلی به کار می‌برند. می‌توان از آموزش ایمن‌سازی در برابر استرس به عنوان موثرترین درمان شناختی_رفتاری برای این اختلال نیز نام برد.

پیشنهاد می‌شود:  اختلال عصبی شناختی پیشانی گیجگاهی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن